piątek, 10 kwietnia 2015

ZEGARY Z PSAMI

     Dzisiaj kilka moich nowych zegarów z psami. Leżały dość długo i czekały na skończenie. Ponieważ w zimie dzień jest krótki i mało swiatła praca idzie wolniej. Dłużej też schną obrazy olejne.  Na szczęście wyszło już słońce i udało się też zrobić trochę nowych zdjęć.

Weimaraner , obraz olejny na dykcie

      Oczywiście na początku powstaje obraz, który maluję na specjalnie przygotowanej dykcie. Po wyschnięciu obrazu i zabezpieczeniu go lakierem bezbarwnym można zmontować mechanizm i cyfry. Do tej kompozycji użyłam cyfr wyciętych z tego samego tworzywa, na którym namalowany jest obraz, czyli twardej dykty w naturalnym kolorze.  Wbrew potocznym przekonaniom o tym , że jest to tworzywo "gorsze" tutaj wygląda szlachetnie. Jasny naturalny kolor drewna dobrze harmonizuje z portretem wyżła weimarskiego. Te psy nazywane też srebrną zjawą mają niezwykłe srebrzysto szare umaszczenie. Sprawia ono, że o zmierzchu są niewidoczne, natomiast w lesie, ich szata doskonale kontrastuje z otoczeniem. Ten niezwykły kolor postanowiłam podkreślić właśnie wypukłymi cyframi z dykty i zielonym tłem w odcieniu mięty pieprzowej.

Wyżęł weimarski, zegar-obraz.


     Ten drugi zegar z wyżełem niemieckim jest kompozycją obrazu olejnego i naturalnych liści na desce z naturalnego drewna. Powierzchnia zegara wraz z namalowanym na niej portretem psa jest zabezpieczona spaecjalnym, półmatowym lakierem. Wyżły niemieckie, których przeznaczeniem było polowanie stały sie też dobrymi pomocnikami w pracy leśniczego.  Takie też są potoczne skojarzenia,  dlatego portret tego psa połączyłam z kompozycją z  liści dębowych. Liście są prawdziwe. zostały wcześniej zasuszone i przyklejone specjalnym klejem.  Cała kompozycja jest zabezpieczona półmatowym  (nie błyszczącym) lakierem bezbarwnym.


Wyżeł niemiecki zegar-obraz

     Ten trzeci zegar jest wykonany techniką mieszaną. Bardzo lubię takie eksperymenty. Portret tego cocker spaniela namalowałam na dykcie zagruntowanej techniką decoupage'u . Do tej kompozycji też użyłam naturalnych liści. W sumie jest to obraz olejny namalowany na decoupage'u.


Rudzik , portret cocker spaniela, Zegar-obraz


     Wszystkie moje zegary są sygnowane, podobnie jak inne obrazy.
Średnica każdego z nich to ok 32 cm. Mogę powiedzieć, że wytrzymały już próbę czasu , ponieważ obrazy te powstały około roku temu i czekały spokojnie na montaż i dokumentację fotograficzną. Sa więc wykonane dobrze pod względem technologicznym i kolory sa trwałe. Eksperyment uważam więc za udany.