środa, 31 grudnia 2014

OBRAZY OLEJNE

Moje farby, które dostałam po wybitnym artyście:
używał ich Jerzy Panek
     Malarstwo olejne należy do najtrudniejszych, najbardziej złożonych technologicznie i najbardziej czasochłonnych technik malarskich.  Malując obraz olejny zwykle nakłada sie kilka warstw farby. Farby olejne dość długo schną i pomiędzy kolejnymi etapami pracy trzeba odczekać aż farba wyschnie, Istnieje wiele sposobów malowania farbami olejnymi. Można nimi tworzyć szkice , bardzo dopracowane laserunki i realistyczne kompozycje lub kłaść farbę na płótnie grubą warstwą impasto uzyskując efekty fakturowe. Właściwie każdy artysta wypracowuje swój własny styl i sposób używania tych farb. Dlatego obrazy olejne są tak bardzo zróżnicowane i wysoko cenione. Dużą zaletą malarstwa olejnego jest jego trwałość. Dobrze wykonane technologicznie obrazy olejne mogą przetrwać całe wieki. Tak jak w przypadku innych technik,  tutaj także liczy się jakość materiałów.  dobre farby olejne sa bardzo drogie. Ważne jest tez na czym się maluje.
 Chociaż farbami olejnymi można malować dosłownie na wszystkim,  obrazy olejne zwykle tworzy się na specjalnie zagruntowanym grubym płótnie malarskim, które jest naciągnięte na specjalną drewnianą ramę czyli krosno malarskie albo inaczej blejtram. 
Można kupić gotowe blejtramy albo samodzielnie naciągnąć i zagruntować płótno.  Ale do tego potrzebna jest wiedza. Dlatego dobry artysta musi też być technologiem.

       Ostatnio pojawiły się w sprzedaży blejtramy zrobione ze specjalnej, grubej listwy np. 4 cm, które dają dodatkową możliwość zamalowania boków obrazu i tworzenia efektów przestrzennych. Takie obrazy nie wymagają ramy. boczne ściany blejtramu mogą też być wykorzystane jako element kompozycji. Lubie tak właśnie malować na tych podobraziach. To dobra okazja aby dodać trochę humoru i fantazji do malarstwa sztalugowego.

      Obrazy olejne można też malować na drewnianych deskach, dyktach, tekturze lub specjalnie zagruntowanym papierze albo na płótnie naklejonym na tekturę. Każde takie podłoże wymaga odpowiedniego zagruntowania. W sprzedaży są oczywiście gotowe, zagruntowane już panele, ale każdy twórca ma też swoje sekretne sposoby przygotowywania gruntów i podobrazi. Ta wiedza cały czas się rozwija, bo postęp technologiczny jest także w dziedzinie sztuki.

      Obraz olejny zwykle lepiej wygląda oprawiony w ramę.  Wyjątkiem są obrazy na blejtramach 3D, które mają zamalowane boki.
Zwykle maluję obrazy na płótnie, ale malowanie psów zainspirowało mnie do tego aby zrobić malowane drewniane zegary z psami.  Zaczęłam więc malować je na drewnie i dykcie,  Daje to zupełnie inne, dodatkowe możliwości.  Tak powstała cała kolekcja : moje malowane zegary w najróżniejszych kształtach i kolorach.  Ale o tym innym razem.

     Malarstwo olejne daje bardzo duże możliwości ekspresji przy użyciu tradycyjnych technik , takich jak laserunek czy impast .  Dlatego lubię też malować duże obrazy i chętnie wracam do tematów animalistycznych. Są one prawdziwym wyzwaniem. Zapraszam do oglądania mojej małej galerii obrazów. Obiecuję , że wkrótce pojawią się w niej nowe wizerunki innych ras psów , więc każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Pointer , obraz olejny na płótnie 24x18 cmRhodezjan ridgeback ,
obraz olejny na płótnie 60x40 cmCavalier King Charles Spaniel,
obraz olejny na płótnie 24x30 cm"Poszukiwacze przygód",  Rhodesian Ridgeback,
duży obraz olejny na płótnie 100x80 cmBuldog angielski,, obraz olejny
z zamalowanymi bokami
Obraz olejny na blejtramie 3D

Jeśli chcesz zamówić u mnie portret swojego psa, kota, konia lub innego zwierzaka, napisz do mnie :

 canisart@o2.pl