niedziela, 28 grudnia 2014

PORTRETY PASTELOWE


Moje pastele
     Pastele to moja ulubiona technika. Wymaga ona dobrego rysunku . Każda okazja jest dobra aby doskonalić warsztat.  Dlatego każdy portret traktuję jak wyzwanie.
Dużą zaletą pasteli jest to , że nie trzeba ich suszyć. Można więc pracować dość szybko.
Poza tym obrazy pastelowe są lekkie i łatwe w transporcie.
Można je łatwo wysłać pocztą, a koszty przesyłki nie są duże.

     Dużo zależy od dobrej jakości materiałów. Dobre pastele są drogie, ale warto za nie dobrze zapłacić. Obrazy wykonane tą techniką są szczególnie przyjemne dla oka,  można uzyskiwać tą technika niezwykłe efekty kolorystyczne.  Najlepiej wyglądają w rozproszonym świetle. Dobre obrazy pastelowe osiągają na świecie ceny równorzędne z obrazami olejnymi.
Obrazy pastelowe są jednak delikatne i należy się z nimi obchodzić bardzo ostrożnie.

     Osobnym zagadnieniem jest oprawa i zabezpieczenie pasteli przed zniszczeniem. Obrazy pastelowe zabezpiecza się specjalną fixatywą, którą rozpyla się podobnie jak lakier do włosów. Jednak takie utrwalanie ma swoje wady i niektórzy twórcy rezygnują z tego zabiegu na rzecz lepszej jakości koloru.
Gwarancję dobrego zabezpieczenia obrazu daje tak naprawdę dobre oprawienie go.
Powierzchni obrazu pastelowego nie powinno się dotykać i należy uważać aby obrazu nie rozmazać.
Obraz pastelowy powinien być oprawiony w szybę szklaną lub z plexi oraz passeprtout. Istnieje obecnie kilka rodzajów szkła :m.in. szkło antyrefleksyjne, które nie odbija światła i nie błyszczy.
Ale według mnie tradycyjna szyba jest najlepsza.
     Passepartout wykonane z bardzo grubej tektury i odpowiednio wycięte powoduje odstęp między szybą i powierzchnią obrazu, aby papier nie leżał bezpośrednio na szybie. Odpowiednią ramę lub antyramę i passepartout można tanio kupić w sklepach fotograficznych lub marketach, oferujących artykuły wystroju wnętrz.  Jeśli chcemy, żeby obraz był naprawdę dobrze oprawiony to najlepiej powierzyć oprawę doświadczonemu ramiarzowi.  Na pewno zrobi to dobrze.

A oto kilka pastelowych prac z mojego archiwum : 


Pit bull red nose , pastel 35 x 50 cm
Buldog angielski, pastel 50 x 35 cm
Seter irlandzki , pastel 35 x 50 cm 

Dalmatyńczyk , pastel 50 x 35 cm
"Zapach pomarańczy" Rhodesian ridgeback 50 x 70 cm


Jeśli chcesz zamówić portret pastelowy napisz do mnie : canisart@o2.pl