niedziela, 11 stycznia 2015

SETERY

Seter angielski, rysunek ołówkiem.
Któż nie zachwycił się seterem?
Elegancki pies o pełnym gracji ruchu , harmonijnej budowie i długiej jedwabistej sierści o oryginalnym umaszczeniu : rudym, białym nakrapianym lub łaciatym czy też czarnym podpalanym. Do wyboru, do koloru. I do tego te długie uszy i melancholijne spojrzenie. Tylko się zakochać!

    Ale naprawdę to sa dwa psy w jednym i nie mam tu na myśli tego , że naprawdę opisuję dziś całą grupę ras : setera angielskiego, irlandzkiego i szkockiego, ale jego charakter.
Przeznaczeniem seterów było polowanie na ptactwo na bardzo dużych rozległych terenach porośniętych niską roślinnością: wrzosowiskach i skalistych wyżynach Wysp Brytyjskich. Wraz z pointerem stanowią setery grupę wyżów brytyjskich,  psów myśliwskich wyspecjalizowanych do pracy przed strzałem. Od pracującego psa wymagało się przede wszystkim dobrego nosa.
     Setery podobnie jak pointer pracują górnym wiatrem. Oznacza to , że podobnie jak pointer, noszą głowę wysoko i łapią zapach czyli odwiatr zwierzyny niesiony przez wiatr. Przeszukują pole przebiegając je zakosami z prawej na lewą i z powrotem. Nazywa się to przekładaniem pola. Poruszają się przy tym galopem i nie zwracają uwagi na bodźce wzrokowe. Praca wyżła "na oko" jest błędem. Kiedy uda się psu zbliżyć do ukrywającego się w zaroślach ptaka na bezpieczna odległość, zatrzymuje się, przybierając przy tym charakterystyczna pozę zwaną stójką.  Z wyciągniętą szyją przywarowuje lub przysiada, zwykle unosząc przy tym jedną łapę i w pełnym napięciu śledzi zachowanie ptaka. Każdy mięsień jest wtedy napięty i cała uwaga jest skupiona.  Dobrze ułożony wyżeł nie powinien gonić zwierzyny.
     Ostrożnymi ruchami, nadal obniżając środek ciężkości, niemal czołgając się na ugiętych łapach posuwa się naprzód za uciekającym wśród zarośli ptakiem. Nazywa się to dociąganiem. Dopiero na znak myśliwego psu wolno spłoszyć wystawionego ptaka. .
Setery i pointery mają dużą umiejętność współpracy nie tylko z człowiekiem. Jeśli poluje się z dwoma seterami lub pointerami przekładają one pole krzyżując swoje drogi i zachowując kontakt miedzy sobą. Kiedy jeden z nich wystawi ptaka, drugi zatrzymuje się wystawiając swojego partnera. Nazywa się to sekundowaniem.

     Obserwowanie pracujących seterów w polu jest niezwykłym przeżyciem i stanowi bardzo malowniczy widok. Takie polowanie nie musi kończyć się krwawo. Organizuje się konkursy, podczas których oceniane są umiejętności tych psów: praca górnym wiatrem, dokładność , styl , szybkość i umiejętność współpracy. Ważną cechą seterów jest ich wytrzymałość na długotrwały wysiłek i odporność na trudne warunki terenowe. Długa sierść doskonale je chroni i sprawia, ze dobrze się tez sprawdzają na terenach podmokłych i jako psy aportujące z wody.
 Poszczególne rasy seterów różnią się miedzy sobą nie tylko umaszczeniem ale też budową i stylem pracy. ale o tym napisze bardziej szczegółowo w innym wpisie.

    W polu pełen pasji, uwielbiający biegać i skłonny do wyłamań seter, w domu zachowuje się zupełnie inaczej. Sprawia wrażenie leniwego kanapowca,  Jest śpiochem i pieszczochem jakich mało. Ten romantyczny piękniś lubi położyć głowę na kolanach swojego pana, łasować i  spać w łóżku. Dobrze czuja się w stadzie, także ludzkim.
Setery są bardzo łagodne i przyjacielskie dlatego dobrze się sprawdzają jako psy rodzinne i w dogoterapii.. Kompletnie nie nadają się do stróżowania. Każdego przybysza seter powita radosnym machaniem ogona, a przy tym jest zwykle milczkiem.

    Długi, jedwabisty włos prawie nie posiada podszerstka, dlatego jest łatwy w pielęgnacji.
Seter jest wspaniałym kompanem dla kogoś, kto go rozumie. Nie można od niego oczekiwać karności takiej jak od owczarka. To pies dla ludzi tolerancyjnych i cierpliwych, lubiących aktywny tryb życia. Ten wieczny szczeniak uwielbia wszelki formy ruchu: może biegać przy rowerze lub towarzyszyć jeźdźcowi, Sprawdza się w agility.  Setery są długowieczne jak na duże psy bo w dobrej kondycji dożywają nawet 15 lat.
Setery to także jeden z ulubionych tematów moich rysunków i obrazów olejnych. Zapraszam do mojej małej galerii. Oto kilka pastelowych portretów moich znajomych seterów. Jeśli ci się spodobały, napisz do mnie.

Seter angieski, pastel.


Gordon seter, pastel.


Seter irlandzki mahoniowy, pastel.


Seter irlandzki czerwono biały, pastel.