czwartek, 21 maja 2015

ILUZJE MALARSKIE
     Właściwie, jeśli spojrzymy na malarstwo nieco z boku to możemy zauważyć, że jest to sztuka tworzenia iluzji na płaszczyźnie.  Sztukę wykorzystującą złudzenia optyczne doprowadzili do perfekcji mistrzowie renesansu. Z tego okresu wywodzi się też malarstwo iluzjonistyczne. Tworzenie dających złudzenie perspektywy obrazów ściennych i łączenie malarstwa w architekturą osiągnęło wtedy absolutnie mistrzowski poziom i stało się bardzo popularne.  Obecnie zaś za sprawą internetu przeżywa znowu swój renesans.
Dzieje się tak dlatego , że monitor komputera okazał się wspaniałym medium dla sztuki fotograficznej. Do łask więc powróciło też malarstwo hiprrealistyczne, chociaż w nieco innej już odsłonie.Bardziej jako zabawa z widzem i narzędzie reklamowe.
      Prezentacja sztuki to odrębnne , bardzo szerokie zagadnienie i zajmę się tym innym razem . Dzisiaj chcę przybliżyć tylko kilka kwestii dotyczących możliwości i zastosowań tych technik, które mają zastosowanie w internecie i po które też czasem sięgam.
        Malarstwo iluzjonisyczne jest naprawdę fajną zabawą. Element zaskoczenia i humoru możemy wprowadzić w nasze codzienne życie np. poprzez obrazy tworzone na specjalnych blejtramach 3D zrobionych z bardzo grubej listwy, lub malowanie różnych przedmiotów.      Najważniejsze co powinniśmy wiedzieć i o czym pamiętać to to , że oglądając sztukę w internecie zawsze ale to zawsze mamy do czynienia z fotografią obrazu a nie z samym dziełem. Obraz olejny czy rysunek na papierze ma swoją fakturę i pewne specyficzne dla techniki walory. Zdjęcie ten aspekt obrazu znacznie spłaszcza. Maszyna jaką jest aparat fotograficzny posługuje się bowiem tylko jednym okiem.Ten jednooczny obraz rządzi się swoimi prawami. Jednym z nich jest zmieniona persektywa. I to właśnie tę zmienioną percepcję perspektywy głównie wykorzystuje sztuka iluzji. Zabawy z perspektywą sa bowiem głównym choć nie jedynym obszarem eksperymentów ze złudzniami optycznymi.

 Oto jak wykorzystano malarstwo iluzji do tworzenia sugestywnej reklamy:


A tak powstawał ten film:


         Drugim ważnym elementrm jest kontrast. Odpowiednio operując kontrastem można uzyskać też pewne złudzenia.W moich rysunkach na potrzeby wydawnicze i reklamowe używam spacjalnie dobranych kolorów papieru aby uzyskać najbardziej wyraziste efekty. 


Na tym przykładzie widać, jak można uzyskać dodatkowe wrażenie głębi poprzez dodanie mgiełki w tle lub ostrego cienia, podkreślającego kontur.
       Natomiast inny kolor tła może zupełnie zmienić ekspresję obrazu. Nie wnikam tu w dodatkowe kwestie takie jak skojarzenia i symbole. Chociaż i te są oczywiście bardzo ważne. Kolor ma oczywiscie swój klimat emocjonalny. Wiadomo, że niektóre kolory przyciągają uwagę, zaś inne budzą określone skojarzenia. Wszystkie te kwestie są ważne jadnak warto poeksperymentować z tworzywem aby wybrać najbadziej ekspresyjny rezultat. Dodatkowo kolorem można uzyskać efekt przenikania poszczególnych elementów w obrazie.
         Reklama otwiera więc zupełnie nowe możliwości przed sztuką.  Mimo fascynacji maszynami umysł ludzki i ręka artysty pozostają niezastapione. Komputery mogą bowiem jedynie przetwarzać i powielać obrazy, jednak nie mogą stworzyć niczego samodzielnie. Zawsze jest i będzie potrzebny człowiek oraz kreatywne myślenie. Dopiero współdziałanie tych elementów może dać zadowalające a nawet wybitne efekty.Zapraszam do współpracy.
2 komentarze:

  1. Trafiłam tu, bo podobnie jak Pani kocham psy, a jeden z Pani obrazów cieszy oczy w moim mieszkaniu. Bardzo go lubię i miło mi, ze mam możliwość nieco poznać sylwetkę Autora :) pozdrawiam serdecznie. Ala

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie! Jakie miłe spotkanie! Cieszę się, że mogę się dzielić tym co kocham :) Pozdrawiam cieplutko.

      Usuń

Twoj komentarz zostanie dodany po moderacji. Dziekuje.