środa, 31 grudnia 2014

OBRAZY OLEJNE

Moje farby, które dostałam po wybitnym artyście:
używał ich Jerzy Panek
     Malarstwo olejne należy do najtrudniejszych, najbardziej złożonych technologicznie i najbardziej czasochłonnych technik malarskich.  Malując obraz olejny zwykle nakłada sie kilka warstw farby. Farby olejne dość długo schną i pomiędzy kolejnymi etapami pracy trzeba odczekać aż farba wyschnie, Istnieje wiele sposobów malowania farbami olejnymi. Można nimi tworzyć szkice , bardzo dopracowane laserunki i realistyczne kompozycje lub kłaść farbę na płótnie grubą warstwą impasto uzyskując efekty fakturowe. Właściwie każdy artysta wypracowuje swój własny styl i sposób używania tych farb. Dlatego obrazy olejne są tak bardzo zróżnicowane i wysoko cenione. Dużą zaletą malarstwa olejnego jest jego trwałość. Dobrze wykonane technologicznie obrazy olejne mogą przetrwać całe wieki. Tak jak w przypadku innych technik,  tutaj także liczy się jakość materiałów.  dobre farby olejne sa bardzo drogie. Ważne jest tez na czym się maluje.
 Chociaż farbami olejnymi można malować dosłownie na wszystkim,  obrazy olejne zwykle tworzy się na specjalnie zagruntowanym grubym płótnie malarskim, które jest naciągnięte na specjalną drewnianą ramę czyli krosno malarskie albo inaczej blejtram. 
Można kupić gotowe blejtramy albo samodzielnie naciągnąć i zagruntować płótno.  Ale do tego potrzebna jest wiedza. Dlatego dobry artysta musi też być technologiem.

       Ostatnio pojawiły się w sprzedaży blejtramy zrobione ze specjalnej, grubej listwy np. 4 cm, które dają dodatkową możliwość zamalowania boków obrazu i tworzenia efektów przestrzennych. Takie obrazy nie wymagają ramy. boczne ściany blejtramu mogą też być wykorzystane jako element kompozycji. Lubie tak właśnie malować na tych podobraziach. To dobra okazja aby dodać trochę humoru i fantazji do malarstwa sztalugowego.

      Obrazy olejne można też malować na drewnianych deskach, dyktach, tekturze lub specjalnie zagruntowanym papierze albo na płótnie naklejonym na tekturę. Każde takie podłoże wymaga odpowiedniego zagruntowania. W sprzedaży są oczywiście gotowe, zagruntowane już panele, ale każdy twórca ma też swoje sekretne sposoby przygotowywania gruntów i podobrazi. Ta wiedza cały czas się rozwija, bo postęp technologiczny jest także w dziedzinie sztuki.

      Obraz olejny zwykle lepiej wygląda oprawiony w ramę.  Wyjątkiem są obrazy na blejtramach 3D, które mają zamalowane boki.
Zwykle maluję obrazy na płótnie, ale malowanie psów zainspirowało mnie do tego aby zrobić malowane drewniane zegary z psami.  Zaczęłam więc malować je na drewnie i dykcie,  Daje to zupełnie inne, dodatkowe możliwości.  Tak powstała cała kolekcja : moje malowane zegary w najróżniejszych kształtach i kolorach.  Ale o tym innym razem.

     Malarstwo olejne daje bardzo duże możliwości ekspresji przy użyciu tradycyjnych technik , takich jak laserunek czy impast .  Dlatego lubię też malować duże obrazy i chętnie wracam do tematów animalistycznych. Są one prawdziwym wyzwaniem. Zapraszam do oglądania mojej małej galerii obrazów. Obiecuję , że wkrótce pojawią się w niej nowe wizerunki innych ras psów , więc każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Pointer , obraz olejny na płótnie 24x18 cm



Rhodezjan ridgeback ,
obraz olejny na płótnie 60x40 cm



Cavalier King Charles Spaniel,
obraz olejny na płótnie 24x30 cm



"Poszukiwacze przygód",  Rhodesian Ridgeback,
duży obraz olejny na płótnie 100x80 cm



Buldog angielski,, obraz olejny
z zamalowanymi bokami




Obraz olejny na blejtramie 3D

Jeśli chcesz zamówić u mnie portret swojego psa, kota, konia lub innego zwierzaka, napisz do mnie :

 canisart@o2.pl

wtorek, 30 grudnia 2014

PORTRETY RYSOWANE OŁÓWKIEM



Wszystko zaczyna się od ołówka. 
Rysunek jest zwykle tym  pierwszym i podstawowym ćwiczeniem ręki. 
Dobry rysunek to podstawa warsztatu artysty. Mała , delikatna forma to też gwarancja dobrego smaku. Dlatego coraz więcej osób docenia rysunek jako dekorację swojego mieszkania czy biura.
Podobnie jak pastele, rysunki łatwo przesyła się pocztą. i koszty takiej przesyłki są niewielkie.

Lubię zabawy ołówkiem . Na papierze wszystko jest możliwe.  Ale wykonanie dobrego rysunku wymaga czasem wielu godzin pracy, niekiedy też wielu nieudanych prób.  Podobnie jak w przypadku innych technik , dobre rezultaty osiąga się pracując dobrymi materiałami.
Do rysunku potrzebny jest dobrej jakości papier.
 Chociaż muszę przyznać , że wiele moich naprawdę dobrych prac powstało na papierze odpadowym z drukarni, albo tanim papierze z bloków szkolnych lub technicznych.
Jednak dobre tworzywo to jest coś co mnie kręci !
Najbardziej tez lubię rysować z natury. Nie zawsze jednak jest to możliwe.
Obecnie, gdy porozumiewamy się na duże odległości wiele osób zamawia portrety ze zdjęć.  Chętnie realizuję takie zamówienia. Maja one jednak swoje ograniczenia. Nie z każdego zdjęcia da się zrobić dobry portret. Dobre zdjęcie to takie, na którym dobrze widać oczy.  Zdjęcie powinno być ostre i w dobrej rozdzielczości.
W moim archiwum też rysunki o innej tematyce. Wsród nich sa rysnki kotów, koni i roślin. Lubie tez fantazjować na papierze . Powstają wtedy  rzeczy, które wydają się niemozliwe i to właśnie lubię najbardziej :)



Pointer, rysunek ołówkiem, 21 x 29 cm



Szczenie seter irlandzki, rysunek ołówkiem



Labrador retriever & border collie, rysunek ołówkiem 40x 30 cm



Staffordshire bull terrier, rysunek ołówkiem 40x30 cm 



Czarny kot , rysunek ołówkiem 21x29 cm.

 Zdarza się , że  że robię rekonstrukcje na podstawie starych , archiwalnych fotografii. Używam wtedy swojej wiedzy anatomicznej i wyobraźni.
Jeśli chcesz zamówić u mnie portret swojego ulubionego zwierzątka wyślij  mi zdjęcia i napisz czego oczekujesz.  Na pewno się dogadamy.
Kontakt: canisart@o2.pl



niedziela, 28 grudnia 2014

PORTRETY PASTELOWE


Moje pastele
     Pastele to moja ulubiona technika. Wymaga ona dobrego rysunku . Każda okazja jest dobra aby doskonalić warsztat.  Dlatego każdy portret traktuję jak wyzwanie.
Dużą zaletą pasteli jest to , że nie trzeba ich suszyć. Można więc pracować dość szybko.
Poza tym obrazy pastelowe są lekkie i łatwe w transporcie.
Można je łatwo wysłać pocztą, a koszty przesyłki nie są duże.

     Dużo zależy od dobrej jakości materiałów. Dobre pastele są drogie, ale warto za nie dobrze zapłacić. Obrazy wykonane tą techniką są szczególnie przyjemne dla oka,  można uzyskiwać tą technika niezwykłe efekty kolorystyczne.  Najlepiej wyglądają w rozproszonym świetle. Dobre obrazy pastelowe osiągają na świecie ceny równorzędne z obrazami olejnymi.
Obrazy pastelowe są jednak delikatne i należy się z nimi obchodzić bardzo ostrożnie.

     Osobnym zagadnieniem jest oprawa i zabezpieczenie pasteli przed zniszczeniem. Obrazy pastelowe zabezpiecza się specjalną fixatywą, którą rozpyla się podobnie jak lakier do włosów. Jednak takie utrwalanie ma swoje wady i niektórzy twórcy rezygnują z tego zabiegu na rzecz lepszej jakości koloru.
Gwarancję dobrego zabezpieczenia obrazu daje tak naprawdę dobre oprawienie go.
Powierzchni obrazu pastelowego nie powinno się dotykać i należy uważać aby obrazu nie rozmazać.
Obraz pastelowy powinien być oprawiony w szybę szklaną lub z plexi oraz passeprtout. Istnieje obecnie kilka rodzajów szkła :m.in. szkło antyrefleksyjne, które nie odbija światła i nie błyszczy.
Ale według mnie tradycyjna szyba jest najlepsza.
     Passepartout wykonane z bardzo grubej tektury i odpowiednio wycięte powoduje odstęp między szybą i powierzchnią obrazu, aby papier nie leżał bezpośrednio na szybie. Odpowiednią ramę lub antyramę i passepartout można tanio kupić w sklepach fotograficznych lub marketach, oferujących artykuły wystroju wnętrz.  Jeśli chcemy, żeby obraz był naprawdę dobrze oprawiony to najlepiej powierzyć oprawę doświadczonemu ramiarzowi.  Na pewno zrobi to dobrze.

A oto kilka pastelowych prac z mojego archiwum : 


Pit bull red nose , pastel 35 x 50 cm




Buldog angielski, pastel 50 x 35 cm




Seter irlandzki , pastel 35 x 50 cm 





Dalmatyńczyk , pastel 50 x 35 cm




"Zapach pomarańczy" Rhodesian ridgeback 50 x 70 cm


Jeśli chcesz zamówić portret pastelowy napisz do mnie : canisart@o2.pl



sobota, 27 grudnia 2014

Jak powstało Canis Art Studio ?

   
Zuka i Bazia
     Psy i malarstwo to moje pasje.
Kiedy w moim domu zamieszkała pierwsza seterka i zaczęłam jeździć na wystawy psów, zaczął mi chodzić pogłowie pomysł aby zająć się malowaniem psich portretów. Zawsze inspirowała mnie różnorodność. ras i niezwykła ekspresja tych zwierząt. Jednak nie myślałam o tym zbyt poważnie. Robiłam raczej szkice i malowałam portrety moich psów, na swój własny, domowy użytek.

       Pewnego dnia zadzwonił mój znajomy i zaprosił mnie na bardzo prestiżową Wystawę Championów w Lesznie.
Zaproponował abym namalowała specjalnie na tę wystawę duże obrazy z psami. Wystawa moich obrazów miała być dodatkową atrakcją tej wyjątkowej imprezy. Rzucił mi wyzwanie! A ja je przyjęłam i tak się zaczęło.
      Ten pierwszy cykl obrazów, który powstał w 1995/6 roku,  zatytułowałam "Psy ogrodnika".  to miał być żart, pastisz.  Były to duże obrazy olejne, które nawiązywały do tematów barokowych.  Niestety dzisiaj już nie mam żadnego z nich.
Wystawa bardzo się udała. Moje obrazy bardzo się spodobały i zostałam zaproszona na następną wystawę do Katowic, a potem do Opola. Posypały się zamówienia. Zainteresowanie rosło z każdym miesiącem więc  moje wyjazdy z obrazami na wystawy psów stały się szybko moją codziennością i to na wiele lat.
Nazwałam tę swoją firmę portretową Canisart , Canis to po łacinie pies.
U nas, w Polsce nie były popularne pet portraits, dobrze znane w Anglii czy USA.
     Malarstwo animalistyczne nie należało i nadal nie należy do modnego i wciąż preferowanego akademizmu. Byłam jedną z tych pierwszych osób, które przecierały szlak. Zjeździłam z moimi "Psami ogrodnika" i  moją małą firmą Canisart całą Polskę i kawałek Europy.
Los sprawił jednak, że musiałam porzucić podróże, ale moje portrety psów zaistniały w internecie.
Dzisiaj są one w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie i nadal je maluję.
   Z czasem odkryłam, że są one bardzo ważne. Zwierzęta żyja bowiem krótko i każdy , kto kochał kiedykolwiek, wie jak trudno uleczyć ból po stracie ukochanego zwierzęcia. W naszej kulturze jest to temat tabu. Ale tak samo jak po stracie bliskiej osoby przeżywamy żałobę i niekiedy trudno się uporać z tym bólem. Chcemy, aby nasze zwierzęta zawsze z nami były i aby została pamięć po nich dla kolejnych pokoleń. Tak czy inaczej jest to ważne. Dlatego moją misją stało się dokumentowanie hodowli i uwieczniane oraz rekonstruowanie wizerunków zwierząt. Pragnę przedłużyć ich życie i przekazać następnym pokoleniom pamięć o nich.

Oprócz obrazów olejnych  tworzę też  rysunki w różnych technikach :  pastelach, ołówku,  kredce i akwarele.

Maluję portrety psów i innych zwierząt na zamówienie. 

Jeśli chcesz się ze mną skontaktować napisz do mnie: canisart@o2.pl lub przemilak@gmail.com


Zapraszam do mojej galerii. Oto kilka z moich starszych obrazów.
Niektóre pochodzą jeszcze z lat 90-tych. Oto one:


Portret mojej córki z naszymi seterami,
obraz olejny


"Chester" seter angielski , obraz olejny na płótnie 33 x 41 cm,
w prywatnej kolekcji


Ogary polskie, obraz olejny na płótnie 70 x 80 cm,
w prywatnej kolekcji




Whippet , obraz olejny na płótnie 50 x 60 cm,
w prywatnej kolekcji



Moje setery, obraz olejny na płótnie 80x60cm,
w prywatnej kolekcji.




"Idaho" seter angielski, pastel na papierze 50 x 70 cm


"Patrick" seter angielski,
pastel na papierze 21 x 29 cm


Duma mojej hodowli:"Bazylia" , pastel na papierze 35 x 50 cm


"Wiosna" , Seter angielski ,
 pastel na papierze 30 x 40 cm


Kontakt: canisart@o2.pl 
lub 
przemilak@gmail.com