wtorek, 6 stycznia 2015

POINTER

Projekt medalu na specjalistyczną wystawę wyżłów
Pointer to jedna z najstarszych i najpiękniejszych ras psów. Wyhodowane na wyspach Brytyjskich pointery wywodzą się od psów hiszpańskich, które  mają swoją długą tradycję w hodowli , polowaniach i także sztuce. Znane były już w pierwszej połowie XVIII wieku.
Ich przeznaczeniem było towarzyszenie w polowaniach na ptactwo w rozległym otwartym terenie i wyszukiwanie ptaków łownych czyli praca przed strzałem. Pointer porusza się z wysoko uniesiona głową i węszy górnym wiatrem. Łapie w nozdrza zapach zwierzyny niesiony przez wiatr, a kiedy zbliży się do niej mniej więcej na odległość dystansu ucieczki , zamiera w charakterystycznej pozie zwanej stójką. Następnie powoli i ostrożnie zbliża się do ptaka. Nazywa się to dociąganiem. Ptaki  takie jak bażant czy kuropatwa ukrywają się w zaroślach nisko na ziemi i nie zrywają się do lotu lecz uciekają piechotą czyli wyciekają chroniąc się w zaroślach, tak długo dopóki nie zostaną ostatecznie spłoszone. .Dopiero zrywający się dolotu ptak może stać się celem strzału myśliwego.. Dlatego od psów wystawiających wymagano dokładności, szybkości i wytrwałości w pracy.  I tak przez stulecia wyhodowano jedną z najpiękniejszych ras psów  o bardzo harmonijnej budowie i eleganckim ruchu. Pointer ma bardzo charakterystyczną jakby rzeźbioną głowę o wydłużonym i lekko wklęsłym profilu.
Obecnie, kiedy łowiectwo straciło już swoje znaczenie, organizowane są bezkrwawe konkursy dla amatorów psów tej rasy czyli próby polowe zwane też  field trials.
Pointer to także pies podsokoli , tradycyjnie używany do polowań z sokołami.  Zanim wynaleziono broń palną, sokołów używano do polowań na ptactwo i drobną zwierzynę. Pies współpracujący z sokołem wyszukiwał ptaka i płoszył , zaś sokół atakował go w locie. Jeszcze dziś istnieją pasjonaci kultywujący te tradycje.
Piękno i zalety tych psów najlepiej można docenić jeśli miało się okazję obcowania z nimi. Kto raz je pokochał będzie wierny tej rasie już zawsze.
Pointery są bardzo łagodnymi i przyjacielskimi psami dlatego chętnie są trzymane jako psy rodzinne. Mają duże wymagania ruchowe więc nadają się dla dla osób , które lubią długie spacery i aktywny styl życia.  Osoby chcące nabyć takiego psa po raz pierwszy powinny jednak wiedzieć też że wymaga on dużo cierpliwości podczas szkolenia.
Obserwowanie pointera w polu, kiedy porusza się pełen gracji i zatrzymuje w stójce jest niezwykłym przeżyciem a także bardzo malowniczym zjawiskiem Dlatego pointer często przedstawiany jest w sztuce w tej właśnie pozie. Najczęściej w pejzażu. Pointer był i nadal jest częstym motywem w malarstwie i w rzeźbie.
Także i mnie te psy bardzo inspirują i często wracam do tego tematu. Dzisiaj prezentuję kilka prac z mojego archiwum.

 
Pointer, rysunek ołówkiem.Pointer, pastel.
Pointer, pastel.