Borsuk, rysunek przyrodniczy |
A tymczasem w sztuce całego współczesnego świata ostatnio coraz częściej podejmowany jest temat zwierząt w naszej kulturze i cywilizacji. Tym co wydaje się najważniejsze jest ogrom cierpienia zwierząt i potrzeba działania na rzecz ich ochrony. Częściowo ta myśl wpisuje się w ochronę środowiska. Ale można przyjąć wobec niej różne postawy. Można zatem krytykować i wieszczyć zagładę życia na Ziemi. Straszyć, szokować i odwoływać się do czarnych scenariuszy. Ale można też wzbudzać zachwyt i rozbudzać empatię.
W miarę jak zbliżamy się do jakiegoś zagadnienia emocjonalnie i staramy się zgłębiać temat pojawia się coraz więcej wątków, pomysłów i rozwiązań.
"Gniazdko" pastel |
"Króliczek" pastel |
Dziobak, obraz olejny w ramie |
Ze swojej strony także przeprowadziłam pewien eksperyment i pokazałam swoje ilustracje przyrodnicze w formie wystawy obrazów w powiązaniu z warsztatami dla dzieci i rodziców. Ilustracje oglądane w dużych formatach np. 100 x 70 cm i wyeksponowane w dużej sali okazały się bardzo ekspresyjne i wystawa spotkała się z dobrym odbiorem.
"Zwierzeta chronione" , pastel 70 x 100 cm |
Zarówno w sztuce jak i w ochronie środowiska potrzebne jest przełamanie wielu stereotypów. Nadmierne uproszczanie tematu stwarza zagrożenie trywializacji i obniżenia jego rangi. Dlatego używanie takich środków , które wyzwalają emocje , pobudzają wyobraźnię i w jakiś sposób wyłamują się z powszechnego schematu dają większą szansę skuteczności działania. Czasami czuję się jak dzikie zwierzę, które musi samo szukać swojej bezpiecznej niszy i często bywa głodne. Ale zdobywanie nowych terytoriów nie musi być łatwe.
Gniewosz plamisty, pastel, fragment obrazu |
Wystawiłam obraz na australijskim portalu i uzyskał znakomite recenzje. Okazało się , że w innych obszarach kulturowych ludzie nie mają takich uprzedzeń. Co więcej moje rysunki podobały się też wielu innym mieszkańcom Afryki , Ameryki i wielu innych zakątków świata, gdzie gdzie obcowanie z tymi zwierzętami jest codziennością. Dowiedziałam się , że dla nich wąż ma bardzo ważne znaczenie: symbolizuje bowiem transformację. Jest zatem obok drzewa, które symbolizuje wzrost, jednym z najsilniejszych atrybutów rozwoju.
"Złoty cielec" pastel 58 x 70 cm |
Mamy więc dużo do zrobienia w zarówno w dziedzinie edukacji , ale też sztuki przedstawiania zwierząt. Nowe technologie rozwijają sie tez w dziedzinie materiałów plastycznych. Mamy obecnie dostęp do znakomitej jakości farb i ogromnej gamy rożnych rodzajow kredek i nowych tworzyw, ktore dają nowe możliwosci techniczne. Ja do swoich pasteli użylam kolorowych papierów w żywych bardzo nasyconych kolorach i zlotej kredki pastelowej aby podkreslić kontrasty i uzyskać zupelnie nowy efekt.
Te ostatnie eksperymenty bardzo się udaly. Teraz zaczynam nowy cykl obrazow o tej tematyce. Chcę sięgnąć jeszcze wyżej, do jeszcze większych formatow i nowych technik.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Twoj komentarz zostanie dodany po moderacji. Dziekuje.